تبلیغات
دانشجویان ارشد90بیماری شناسی گیاهی دانشگاه ولی عصر(عج) - درخت پسته
 
درباره وبلاگ


امیدواریم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : امین سجاد
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
77
دانشجویان ارشد90بیماری شناسی گیاهی دانشگاه ولی عصر(عج)
خورشید به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد.
درخت پسته:

مبدا و تولید:

در مورد مبدا اصلی درختان پسته در منابع مختلف اظهار نظرهای مختلفی شده است.در بعضی از منابع ، آسیای مرکزی ، خاور میانه و خاورنزدیک به عنوان مبدا اولیه درختان پسته ذکر شده است.در بعضی دیگر ازیک یا چند سرزمین به عنوان خاستگاه اولیه درختان پسته نام برده می شود که ایران ، افغانستان ، ترکمنستان، آسیای صغیر، سوریا و فلسطین از این جمله اند.

در حال حاضر استان کرمان به ویژه شهرستان رفسنجان وسیع ترین سطح وبیشترین تولید محصول پسته در ایران و جهان را دارد.این استان بزرگترین منطقه از نظرتنوع ژنتیکی و ارقام پسته هم به شمار می رود وتاکنون این ارقام با داشتن صفات مختلف به بیشتر نقاط پسته خیز ایران و جهان برده واستفاده شده است.پسته رقم کرمان که هم اکنون در کالیفرنیای آمریکا کاشته می شود از ایران به آنجا برده شده است و مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است.

گیاه شناسی:

درخت پسته اهلی (Pistacia vera L.) به تیرۀ پسته سانان (Anacardiaceae) تعلق دارد. جنس Pistacia، 11گونه دارد.به استثنای پسته اهلی، دیگر گونه های پسته دارای میوه های ریز هستند که خوراکی هستند یا از آنها روغن استخراج می کنند یا به عنوان پایه به کار می روند.این گونه ها عبارتند از:بنه(P.mutica)  ، خینجوک (P.Khinjuk) ،P.atlantica،P.terebenthus،P.integerrima  ، P.lentiscus، P.chinensis، P.palaestina، P.texano، P.mexicana

پسته اهلی درختی دو پایه و خزان دار است و30 کروموزوم دارد، گلهای نر به شکل سنبله روی خوشه در درخت نر ظاهر می شوند. گلهای نر پنج کاسبرگ سبزرنگ و پنج پرچم کوتاه دارند، ولی گلبرگ ندارند.گلهای ماده که روی درخت ماده تشکیل می شوند معمولاً چند روز پس از ظهور گلهای نر ظاهر می شوند. گل ماده یک برچه ای و دارای کلاله 4 تا 5 قسمتی است.کلاله قبل از تلقیح به رنگ سبز مایل به گلی است، ولی پس از بلوغ و تلقیح به رنگ قهوه ای در می آید.گل ماده پس از تلقیح به رنگ سبز مایل به گلی است، ولی پس از بلوغ و تلقیح به رنگ قهوه ای در می آید. گل ماده پس از تلقیح به سرعت رشد می کند به طوری که 140 تا 150 روز بعد به میوه رسیده و کامل تبدیل می شود.

شرایط محیطی:

کشت تجاری پسته در مناطقی که دارای تابستانهای گرم، طولانی و خشک و زمستان نسبتا سرد هستند امکان پذیر است. این درخت در برابر کم آبی، خشکی خاک و شوری آب و خاک بسیار مقاوم است.

تابستانهای خنک برای تکامل خوب مغذپسته مناسب نیست و به همین دلیل کشت آن در نقاطی که دارای چنین شرایطی باشند توصیه نمی شود. همچنین مناطقی که در خلال فصل رشد رطوبت نسبی هوای آنها بالاست برای کشت و کار پسته مناسب نیستند. مقاومت درخت پسته در برابر سرمای زمستان نیز خوب است یعنی تا حدود 20- درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کند. علاوه بر این، درخت پسته در زمستان به سرمای کافی نیاز دارد تا جوانه های آن از حالت رکود و خواب فیزیولوژیکی خارج گردند.میزان سرمای پسته را به سرمای زمستانه در حدود 1000 ساعت دمای زیر 7+ درجه سانتی گراد تعیین کرده اند که البته بر حسب رقم این میزان متفاوت است.

ازدیاد:

به علت دو پایه بودن پسته و همچنین تفریق صفات که در هنگام تکثیر از طریق بذر صورت می گیرد، پیوند زدن نهالهای بذری با پیوندک ارقام مرغوب ماده و نر از کارهای ضروری است، لذا بذر پسته را کاشته، روی آن از ارقام مورد نظر پیوند می زنند. هم اکنون استفاده از پیوند لوله ای به دلیل سادگی، سرعت عملیات و درصد بالای جوش خوردن پایه با پیوندک رواج یافته، تقریباً همه از این روش پیوند استفاده می کنند. در پیوند شکمی شکاف عمودی روی پایه به صورت ┴ایجاد می شود تا شیره گیاهی از قسمت پایین خارج شده، اشکالی در گرفتن پیوند ایجاد نشود.

نسبت درختان نر به ماده:

در قدیم در باغهای پسته درخت نر نمی کاشتند و چنانچه پایه نر در باغ سبز می شد آن را قطع می کردند و گرده افشانی را با دست و به صورت مصنوعی انجام می دادند. هنگام کاشت درختان پسته با پیوند پایه ها، باید نسبت درختان ماده به نر به تعداد 9 به 1 باشد یعنی به ازای هر 9 اصله پایه ماده، یک درخت نر وجود داشته باشد. معمولاً برای اطمینان از وجود گردۀ کافی در زمان گلدهی، در جهت عمود بر باد غالب منطقه، یک ردیف درخت نر از ارقام زود گل، متوسط گل و دیر گل می کارند یا پیوند می زنند.

پیرایش:

برای تشکیل اسکلت اصلی محکم( جهت تحمل وزن میوه ها در سالهای آتی) دردرختان پسته هرس اولیه یا فرم دهی باید با دقت صورت گیرد.فرمهای مورد استفاده برای درختان پسته عبارتند از فرم جامی(open center)  و فرم کروی با محور تغییر یافته یا شلجمی (midified leader) هستند. ارتفاع اولین شاخه از سطح زمین نباید از حدود 50 تا 60 سانتی متر کمتر باشد تا انجام عملیات در باغ به آسانی مقدور باشد. در کشورهایی که برداشت محصول پسته بصورت مکانیزه و با دستگاههای مکانیزه و با دستگاههای لرزاننده صورت می گیرد، این فاصله را حدود یک متر انتخاب می کنند تا امکان بستن بازوی دستگاه به تنه درخت وجود داشته باشد.

برداشت محصول:

تغییر رنگ پوسته سبز پسته و سهولت جدا شدن آن از پوست سخت داخلی از علائم رسیدن میوه بوده،زمان برداشت را مشخص می کند، اما چون تمام دانه های یک خوشه به طور همزمان نمی رسند لذا باید تا رسیدن نسبی دانه های انتهایی خوشه صبر کرد و سپس اقدام به برداشت خوشه نمود.

درخت پسته از حدود سال پنجم شروع به محصول دادن می کند؛ اما محصول اقتصادی آن از 7یا8 سالگی شروع می شده، از سن 15 سالگی حداکثر محصول را تولید می کند. میزان محصول سالانۀ هر درخت در سالهای مختلف متفاوت است ( به علت سال آوری). بر حسب رقم و شرایط محیطی و تغذیه ای ممکن است در سالهای پر تولید ، محصول هر درخت به حدود200 کیلوگرم پسته تازه نیز برسد.وزن محصول خشک تقریباً ثلث وزن محصول تازه است.

 

آفات مهم درختان پسته

سنها

Heteroptera

 

در میان سنها چندین گونه هستند که به درختان پسته خسارت وارد می کنند.

سنها علاوه بر مکیدن شیره گیاهی که باعث ضعف گیاه می شود باعث انتقال اسپور بیماری مهمی همچون ماسوی پسته می شوند ، که خسارت به مراتب شدیدتری ایجاد می کند اسپورهای عامل بیماری باید در نسج میوه نفوذ داده شود تا باعث بروز بیماری شود .

مهمترین گونه هایی از سنها که در باغهای پسته جمع آوری شده اند بقرار زیرند:

 

Nezara viridula

Brachynema segetum

Agrosternum millieri

Lygaeus panderus

 

گونه های مذکور زمستان را به صورت حشرات کامل در پناهگاهای مختلف می گذرانند و در بهار با گرم شدن هوا فعالیت غذایی خود را آغاز می کنند.این حشرات پلی فاژ هستند و در زمینهای کاشته نشده و کویری ، روی گیاهانی مانند :

Seidlitzia rosmarinus

Peganum harmala

Zygophyllum sp

Salsola spp

 

و خارشتر Alhagi camelia  زندگی می کنند . همه این حشرات چند نسلی هستند و اگر شرایط آب و هوایی مناسب باشد تا چندین نسل ایجاد می کنند.

پیشگیری و کنترل:

مهمتری را پیشگیری از خسارت این آفت انجام عملیات مانیتورینگ روی گیاهان و صحراهای اطراف باغ و تحت نظر داشتن و تراکم آفت در این مناطق و در صورت افزایش جمعیت با سم پاشی در این مناطق می توان جمعیت آفت را تا حد زیادی کنترل کرد.

در صورت حمله آفت به باغ باید به سرعت نسبت به سمپاشی باغ با سموم ضربتی و سریع الاثر اقدام نمود.

 

سپردار واوی پسته :

Lepidosaphes pistaciae

مشخصات بیولوژی:

سپر حشرات ماده به طول حدود سه میلیمتر و برنگ قهوهای متمایل به خاکستری می باشد.سپرحشرات نر کوچک باریک و نسبتاً مستقیم است و رنگ روشن دارد.

بدن حشرات کامل شکری رنگ و گلابی شکل و کشیده است و قسمت عقبی آن که پهن تر است،تیره تر به نظر می رسد.

زمستان را به صورت تخم در زیر سپر ماده می گذراند.تخمها سفید رنگ و بیضی شکل هستند. این تخمها در بهار باز می شوند و پوره های نسل اول یا لارو ، در سطح شاخه یا میوه پراکنده می شوند.مثل اکثر شپشکها انتشار آفت در این مرحله توسط باد و عوامل دیگر مانند پرندگان در این مرحله صورت می گیرد.

کنترل:

جمعیت سپردارها معمولا به قدری زیاد نیست که نیازمند سم پاشی مجزا باشد و اغلب به همراه کنترل دیگر آفات جمعیت این آفت نیز تا حد قابل قبول کنترل می شود ولی چنانچه لازم باشد می توان از سموم نفوذی مانند زولن ... استفاده کرد.

 

 

زنجره پسته (شیره تر)

Idiocerus stali

این حشره از آفات مهم منطقه رفسنجان به حساب می آید که هر ساله خسارت زیادی به باغات این منطقه وارد می کند.

مشخصات و بیو لوژیک:

حشره کامل زنجره کوچکی است که عرض بدن آن با بالهای باز حدود سه میلیمتر است ، رنگ آن زرد متمایل به سبز است و شکل عمومی بدن از سطح پشتی مثلثی است. خرطوم چهار مفصلی ، کوتاه و به زحمت به کوکسای پای عقی می رسد.شاخک موئین ،مفصلهای اول و دوم آن به نحو بارزی از مفاصل بعدی بزرگتر است. شاخک ها در ین دوچشم و در شیار باریکی نزدیک به لبه پایینی چشمها قرار گرفته است.در حشرات ماده آخرین مفصل شاخک کشیره و نوک تیز است و در نرها نسبتا کوتاه و پهن و رنگ آن متمایل به بنفش است.پشت سینه اول سبز کم رنگ و کم و بیشذوذنقه ای است و نسبت به پشت سینه دوم برجستگی نشان میدهد در لبه جلویی آن سه لکه تیره رنگ مشاهده می شود ، این لکه ها در قاعده بهم متصل می باشند . سپرچهمثلثی شکل و کاملا واضح است.پاها به رنگ زرد و ساق پاهای عقبی مجهز به چند ردیف خارهای درشت است.مفاصل شکم زرد رنگ و بوسیله نوارهای تیره از هم متمایز می باشند.بالهای جلویی شفاف و نقاطسبز رنگی در آن دیده می شود، بالهای عقبی کاملاً شفاف و رگه بندی مشخص دارند. وقتی بالها بسته است نوک بالها از انتهای شکم تجاوز می کند.

زنجره پسته زمستان را به صورت جانوران کامل زیر پوستکها و در شکاف تنه درختان مختلف و حتی در شکاف تیرهای چوبی و نظیر آن به سر می برد . حشرات کامل از اواخر زمستان به محض گرم شدن هوا شروع به فعالیت می کنند و در روی جوانه ها که تازه متورم شده اند و یا در حال باز شدن هستند شروع به تغذیه می کنند . آثار تغذیه این حشرات روی جوانه ها بصورت قطرات کوچک شیره نباتی که از محل فرو کردن خرطوم آنها بیرون میزند مشخص می شود.

فعالیت حشره همراه با ترشح عسلک فراوان است که شاخه و برگ و حتی سایه انداز درخت را خیس می کند که اتلاق عنوان شیره تر به این آفت به همین لحاظ است . در اثر تغذیه این آفت میوه های تازه تشکیل شده به شدت می ریزندو روی خوشه ها میوه ای باقی نمی گذارند.در بعضی مواقع فعالیت این آفت باعث رشد قارچهای فوماژن در محل می شود.

کنترل:

برای کنترل آفت در زمان گلدهی میتوان از سمومی مانند آمیتراز ،تیودان و زولن استفاده کرد.

 

پسیل پسته(شیره خشک)

Aganoscene pistacia

این آفت به شیره خشک معروف است زیرا عسلک فراوانی تولید می کند که در مجاورت هوا به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد و خشک می شود ،تراکم این آفت دربعضی از مناطق به حدی زیاد است که تمام سطح شاخه و تنه درختان و سایه انداز درخت پوشیده از عسلک می شود.

خسارت این آفت ناشی از مکیدن فراوان شیره گیاهی است که باعث ضعف شدید گیاه ، ریزش میوه های کوچک وپوک شدن میوه های باقی مانده گاهی ریزش برگ درخت می شود.

مشخصات:

پسیل پسته از زنجره کوچک تر است و طول بدن آن حدود 6/1 تا 8/1 میلیمتر است . بر خلاف زنجره پسته ، سر در این گونه عریض تر از سینه اول نیست و تقریبا هم عرض آن میباشد . در روی سر ،چشمها برآمده و لب های فرق سر کاملاً مشخص است. شاخکها در این گونه نسبتا بلند و ده مفصلی است که مفصل اول عریض و کوتاه است.مفصل دوم بلندتر ولی باریکتر است . مفصل سوم قطرش کمتر از نصف قطر مفصل دوم ولی طول آن 5/2 برابر طول همین مفصل می باشد. مفاصل بعد تقریبا مشابه می باشند و در انتهای داخلی هر یک خار کوتاهی مشاهده می شود.مفصل آخر در انتها مجهز به دو خار نسبتا بلند است.در روی مفاصل سوم تا دهم خطوط عرضی تیره رنگی دیده می شود.

این گونه زمستان را به صورت حشرات کامل زیر برگهای خشک ، زیر پوستک ها و حتی روی سرشاخه های پسته بسر می برد فرم زمستانه این آفت بخوبی در برابر سرمای زمستانه مقاومت می کند.

کنترل:

پسیل در شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور دارای دشمنان طبیعی فراوانی است که از مهمترین آنها می توان به زنبور پارازیت :Psyllaphagus sp اشاره کرد.

برای مبارزه شیمیایی می توان از سمومی مانند : میتاک ، سوپر اسید ، دیازینون و اکامت را نام برد.

 

پروانه چوبخوار پسته :

Kermania pistaciella

خسارت این آفت مر بوط به لاروهای آن است که با نفوذ در دم خوشه و دم میوه باعث ریزش میوه های پسته می گردد و نیز با ایجاد دالان در سر شاخه های جوان پسته و تغذیه از استوانه مرکزی باعث خشکیدن سر شاخه ها می گردد.با ایجاد دالان در داخل شاخه های جوان و خشک کردن سرشاخه ها مقدار زیادی از گلهای سال بعد درختان پسته را نیز از بین می برد.

مشخصات:

 عرض بدن حشرات کامل با بالهای باز بین 12 تا 13 میلیمتر است .رنگ بالهای جلویی خاکستری تیره با یک لکه زرد در وسط و یک لکه کوچک به همین رنگ انتهای آن است ، ریشکهای بالها بلند زبروتیره هستند.بالهای عقبی به رنگ خاکستری ، متمایل به زرد روشن است در قاعده آن یک لکه بزرگ زرد رنگ دیده می شود . سر حشره دارای پولک های صاف و پالپهای کوتاه و آویزان می باشد. شاخک در این گونه نسبتا بلند است و وقتی که به سمت عقب برگشته باشند از 3/2 طول بدن تجاوز می کند.

این حشره زمستان را بصورت لاروهای کامل در داخل شاخه های پسته به سر می برد.نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 21 دی 1390 :: نویسنده : امین سجاد
نظرات ()
سه شنبه 28 شهریور 1396 04:49 ق.ظ
This web site truly has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn't know who to ask.
دوشنبه 30 مرداد 1396 06:22 ب.ظ
Hi, i believe that i saw you visited my blog so i came to return the choose?.I
am trying to find issues to improve my web site!I suppose its adequate to make use of some of your concepts!!
چهارشنبه 7 تیر 1396 07:56 ب.ظ
Thanks for finally talking about >دانشجویان ارشد90بیماری شناسی گیاهی دانشگاه ولی عصر(عج) - درخت
پسته <Liked it!
یکشنبه 4 تیر 1396 01:29 ب.ظ
Hey there, You have performed a great job.
I'll definitely digg it and in my view recommend to my
friends. I am sure they will be benefited from
this website.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 12:39 ب.ظ
Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all significant infos.
I'd like to see more posts like this.
جمعه 11 فروردین 1396 11:49 ب.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to
commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment
due to this sensible article.
جمعه 11 فروردین 1396 01:51 ب.ظ
Very good write-up. I definitely appreciate this website.
Continue the good work!
پنجشنبه 9 خرداد 1392 12:00 ق.ظ
فروش جزوات آمادگی کارشناسی ارشد و دکتری، بهترین جزوات بیماری شناسی دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و شیراز برای کسب اطلاعات بیشتر با آدرس ایمیل زیر تماس حاصل فرمایید:
gyah1392@gmail.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر